Informacje
W Białymstoku powstanie spalarnia odpadów
Decyzja już podjęta - w Białymstoku zostanie zbudowana spalarnia odpadów. Teraz najważniejsze pytanie brzmi - gdzie? Dziś rozpoczęły się konsultacje społeczne poświęcone planom budowy. Na spotkanie przyszło niewiele osób: głównie urzędnicy, przedstawiciele firm asenizacyjnych, organizacji ekologicznych.
 
Nowoczesne spalarnie śmieci nie trują i nie szkodzą. Są dużo bardziej bezpieczne od kominów elektrociepłowni i samochodowych silników, które emitują tlenki azotu.

W Polsce jest jedna spalarnia - w Warszawie. W Białymstoku i sześciu innych miastach Polski takie obiekty mają powstać do 2012 r. Są wpisane na listę projektów kluczowych i mają szanse na unijne dofinansowanie. W Białymstoku brane są pod uwagę 3 lokalizacje: obok oczyszczalni ścieków na ulicy Produkcyjnej, za fabryką Agnella na Andersa, oraz - najmniej prawdopodobna ze względu na protesty mieszkańców - obok ciepłowni na osiedlu Ścianka. - Po to rozpoczynamy konsultacje społeczne, po to analizujemy, żeby wybrać lokalizację - po pierwsze najmniej uciążliwą dla mieszkańców, a po drugie najbardziej efektywną – powiedział Adam Poliński, zastępca prezydenta Białegostoku.

Konsultacje społeczne będą trwały rok. Będą spotkania z mieszkańcami osiedli, zostanie uruchomiona strona internetowa, gdzie będzie można zgłaszać swoje uwagi. Obecnie z powodu przepełnionego wysypiska w Hryniewiczach około 200 ton śmieci jest codziennie wywożonych na wysypisko do Mławy.

Nikt z nas nie chce mieć spalarni obok swego domu. Konsultacje społeczne mają pomóc wybrać miejsce najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Bo wszystko na to wskazuje, że budowa spalarni jest niezbędna jeśli chcemy, by Białystok nie utonął w śmieciach.

Źródło: TVP Białystok/ wrotapodlasia.pl